שתי הערות: על גזענות ועל פרס נובל לשלום

התגובות למכתב הרבנים האוסר להשכיר דירות לערבים – פרס, יד-ושם, הרב אלישיב ואפילו נתניהו יצאו בביקורת חריפה – מלמדות שהימין למד היטב איך להוביל מדיניות גזענית. הימין למד לא להשתמש בניסוחים ברורים מדי. כי ניסוחים כאלה דוקרים את העין ומקוממים את הלב ומזכירים לכל אדם באשר הוא יהודי מה התחולל כאן, במקום ההוא ממש, לפני ששים שנה.

בשביל זה יש ועדות קבלה בישובים קהילתיים. בשביל זה יש את "אדמות הלאום" וקופת קק"ל. בשביל זה יש שנאה וגזענות עטופות ברטוריקה של "ביטחון" ושל "שוני תרבותי". ונגד הפרקטיקות הללו לא ביבי, לא אלישיב, לא פרס ולא יד-ושם פצו את פיהם. הימין למד שכהנא טעה רק בסגנון.

צפיתי בריאיון עם איש "השומר החדש" – מיליציה המתרפקת על ימי הקרבין והשברייה ורוצה להגן על רוכשם של חקלאים יהודים. איזה לב לא יימס מול בחור חסון שכזה, בחיתוך דיבור צה"לי שאין לטעות בו, עם "הקפצות" ו"חפ"קים". הוא סיפר על מתנדבים שעזרו למשפחות בזמן השריפה בכרמל, שניסו לעצור מציתים. אף לא פעם אחת הגה הבחור את המילה "ערבים", הוא דיבר רק על "טרור אקולוגי". כך, בשפה ירקרקה ונקייה, עושים גזענות. כבר אין צורך להגיד "ערבים" – כולם יודעים מיהו האויב ולמי לא להשכיר דירות.

***

הרבה בדיחות נעשו והרבה שאלות נשאלו – על מה ומדוע לכל הרוחות קיבל אובאמה את פרס נובל לשלום בשנה שעברה? השנה אף אחד לא צוחק. חתן הפרס ליו שיבאו, פעיל למען דמוקרטיזציה בסין, נידון לשבת בכלא עוד אחת עשרה שנים.

השנתיים האחרונות מייצגות בבהירות מגמה ארוכת שנים: זוכי פרס נובל ממדינות המערב הם על פי רוב אנשי הממסד. אלה שבאים מן המדינות המתפתחות, לעומת זאת, הם לרוב מתנגדי משטר. יש יוצאי דופן: מרטין לותר קינג ואנואר סאדאת, לדוגמא. אבל על החלוקה בקווים כללים נדמה לי שקשה לערער.

יש כמובן סיבה טובה מדוע אופוזיציונרים ממדינות המערב לרוב אינם מקבלים פרס נובל: הם לרוב אינם מושלכים לכלא. יש להם מרחב פעולה גדול הרבה יותר מזה של מתנגדי משטר ממדינות לא-דמוקרטיות. המצב שונה כשמדובר במנהיגים. לא חסרים פוליטיקאים במדינות מתפתחות, לא-דמוקרטיות, שניסו לחולל רפורמה בארצם: סלבדור איינדה בצ'ילה, דנג סיאו-פינג בסין, אלכסנדר דובצ'ק בצ'כוסלובקיה. כמובן – איש מהם לא שאף להנהיג בארצו דמוקרטיה ליברלית על פי הדגם המערבי. וזה בדיוק העניין: פרס נובל לשלום מייצג תפיסה מערבית צרה בשאלה מה הן זכויות אדם ומה הוא שלום: צדקה (האם תרזה) – כן; יוזמה פרטית (מוחמד יונוס) – כן; תביעה ליברלית לשוויון (מרתין לותר קינג) – כן. ומה באשר לרפורמה אגררית? לעצמאות כלכלית מידי המעצמות הקולוניאליות לשעבר? אלה נשארות מחוץ לגדר.

סגור להשארת עקבות, אבל ניתן לפרסם תגובה.

תגובות

 • אזרח.  ביום 11 בדצמבר 2010 בשעה 7:38

  כווולם יודעים מי שרף את הכרמל.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1203113.html

  סייד קשוע | כלם יודעים שהערבים שרפו את הכרמל.

  ציטוט:"אל תיתממו. אנחנו יודעים כולנו שהערבים שרפו את הכרמל. לא ערבי, לא שניים, ולא אלף. הערבים שרפו את הכרמל."

 • רני  ביום 11 בדצמבר 2010 בשעה 19:12

  לא, ערבים לא שרפו את הכרמל אבל בעת השריפה נעשו בכל הארץ ניסינות לשריפה לדברי המשטרה "גל הצתות לא רגיל". אלו דווחו בעיתונות. רוב המנסים ערבים. לדעתי האישית לא, לא הייתה כאן, עד אשר יוכח אחרת פעילות מאורגנת. אבל המספרים מדברים עבור עצמם. גם אם חלקם פירומנים וחלקם עלילות שוא, מה בדבר האחרים?. בחוכמה נעשה כאן נסיון ממלכתי לטשטש את העניין אבל קשועה ערבי המחמד של שוקן אינו הוכחה לכלום. ראוי שכולנו נזהר בכך. דיבורים והפגנות הנם דבר אחד. הצתה היא פשע קשה. ראוי שמי שדברו נשמע יזהיר לפני פורענות.

 • חגי  ביום 12 בדצמבר 2010 בשעה 16:51

  חד ומדויק. הגינויים של הימין לביטויים הקיצוניים ביותר של גזענות נותן לגיטימציה שבשתיקה לביטויים מעט פחות חריפים אך לא פחות מזיקים. אם ביבי יוצא כנגד מכתב הרבנים, אבל אינו יוצא כנגד הפרדת גברים ונשים באוטובוסים, הפרדת ילדים בבתי הספר, גירוש עובדים זרים וילדיהם, התעללות רבתי בפליטים ועוד זוועות שכאלו, הוא נותן אישור שבשתיקה לכל אותן אמונות שוביניסטיות, גזעניות ולא ראויות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: