תעודת לידה

מכל המסמכים שהמציאה הבירוקרטיה, תעודת לידה היא ללא ספק המוזרה ביותר. כי מסמכים אחרים – תעודת נישואין, רישיון נהיגה, דרכון – מקנים לך משהו. הם מקנים לך זכויות מסוימות, מהווים הוכחה להכרה הרשמית שהבירוקרטיה מעניקה להיבט זה או אחר של חייך. אבל מה תפקדיה של תעודת לידה? להוכיח את עצם קיומך?

או אם לנסח זאת אחרת: בבואך אל מוסד כלשהו של רשויות המדינה, נדרש ממך להציג מסמכים שונים ומשונים. ואם אין ברשותך את המסמך המתאים, הרי אפשר לחשוד בך שזכות זו או אחרת אינה מוקנית לך על פי חוק, שהיבט זה או אחר של חייך אינו מוכר על ידי הרשויות. אבל מה אם אין ברשותך תעודת לידה? מה יקרה לאדם שיגיע אל אשנב זה או אחר בעיר זו או אחרת לצורך זה או אחר ולא יוכל להציג תעודת לידה? האמנם יש להסיק מכך שאדם זה מעולם לא נולד? או שלידתו הלכאורית אינה מוכרת על ידי המדינה מפני שלא נמצאו לה סימוכין מתאימים?

ומה תהיינה ההשלכות של מצב כזה? הרי ברור שאי אפשר להמציא תעודה שכזו רטרואקטיווית. האם הדרך היחידה לטפל באי-הסדרים הללו תהיה בהתאמת המציאות אל הכתוב ברישומי הבירוקרטיה – כלומר, להביא לסופו את קיומו של אותו אדם שאינו יכול להמציא את הסימוכין הנדרשים ללידתו? או שמא תתקיים פרוצדורה לפנים משורת הדין למקרים שיש בהם נסיבות מקלות, אותה פרוצדורה דתית עתיקת יומין – הלידה מחדש?

ועדיין, על אף שהמחשבות הללו מטרידות הן, ועל אף שתעודת הלידה היא ללא ספק המסמך המוזר ביותר שהמציאה הבירוקרטיה, עדיין אין בה, בתעודת הלידה, ולו שמץ מהפואטיות ומן ההכרה הנוגה ופקוחת העיניים באי הודאות הקיומית, כפי שהן ניבטות בעצב משלט נייר מרוט על קיר משרד הפנים, שעניינו: תעודת זהות אבודה.

סגור להשארת עקבות, אבל ניתן לפרסם תגובה.

תגובות

 • עומרי  ביום 11 בפברואר 2011 בשעה 6:15

  יפה כתבת.
  מבחינה פרקטית, תעודת לידה ניתנת בשביל האם והילוד בשביל טיפת חלב וכו'… יש הרי כל הזמן חטיפות ילדים בבתי חולים, החלפות במשגה וכו'.. לכן אני מניח שזה בשביל זה.

  ברם, אין זה גורע מיופי כתיבתך.
  עומרי

 • עלמה  ביום 12 בפברואר 2011 בשעה 14:02

  רעיון הלידה מחדש מקסים.
  הסבך הבירוקרטי מעורר בי יאוש הרבה מאוד מהזמן (אני משערת שבגרמניה זה אפילו מסובך יותר) אבל השבוע נדרשתי למלא איזשהו טופס רב עמודים שבאחת מהרובריקות שבו הקפתי את התשובה "אחר". הייתה זו שעתי היפה ביותר, ואני מוכרחה להודות שבכל היום ההוא הרגשתי מיוחדת וקיצונית. פורצת גבולות אפילו. אז אולי גם בבירוקרטיה יש נחמה (אתה זוכר את השירים של עמיחי על כלמיני מצבים בירוקרטיים, כמו זה עם תעודת הזהות שאבדה?)

 • סאנשיין  ביום 15 בפברואר 2011 בשעה 5:19

  כשאמרתי לאימי שמשמח אותי למלא טפסים בירוקרטים בתור "אחרת" היא הזדעזעה ואמרה "לא, לא, תאמרי שאת לבנה!"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: